DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Doçentlerin ek göstergelerindeki belirsizlik çözüldü!

Doçentlerin ek göstergelerindeki belirsizlik çözüldü!

2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununda yapılan düzenlemeyle birlikte doçent ek göstergesinden yararlanabilmek için kadroya atanma şartı getirildi!

ABONE OL
22 Ocak 2023 23:45
Doçentlerin ek göstergelerindeki belirsizlik çözüldü!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği üzere, 23 Ağustos 2021 tarihli “YÖK Doçentlerin Ek Göstergelerinde Birlikteliği Sağlamalı” başlıklı yazımızda; 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre doçentlik unvanı meydan ancak doçentlik kadrosuna atanmayan öğretim elemanlarının mali haklarıyla ilgili aleni bir düzenleme olmamasından ötürü uzun süredir bu konuda yaşanan karmaşa kurum görüşleri ve/veya yargı kararları ışığında meselenin çözümlendiği, kurum görüşlerinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı farklı değerlendirmede bulunurken, yakın tarihli Danıştay kararlarının ise doçentlerin mali haklarıyla ilgili daha istikrarlı ve kapsamlı olduğu gündeme taşımıştık. Kamuoyunda 3600 ilave gösterge düzenlemesi olarak bilinen 7417 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 10 uncu maddesi ile 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa ekli ilave gösterge cetvelinde akademik personelin ilave göstergelerinin hesabında “KADRO UNVANI”nın temel alınması gerektiği hüküm altına alınmıştır. Hal böyle olunca, doçent unvanı meydan ancak doçent kadrosuna atanamayan akademisyenlere hangi ilave gösterge üzerinden ödeme yapılacak konusundaki belirsizlik giderilmiş oldu. Buna göre, doçent unvanı meydan bir kişinin doçentlik ilave göstergesinden yararlanabilmesi için doçent kadrosuna da atanmış olması gerekiyor.Son olarak, yasal düzenlemeden önce doçentlik unvanını almış ve farklı bir akademik kadro unvanında görevine devam eden kişilerin bu zamana kadar ilave göstergesi doçent ilave göstergesi üzerinden ödenmiş ise, bu kişilerin yeni yasal düzenleme sonrası ilave göstergelerinin geriye çekilmesi yani kadro unvanları temel alınmak suretiyle maaş işlemlerinin yeniden belirlenmesi gerektiğinin doğru olduğunu değerlendiriyoruz.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.